Čištění a údržba výrobků z ovčí vlny

Ovčí vlna se skládá s jednotlivých vlasů impregnovaných lanolínem, toto složení je antistatické a samo o sobě zajišťuje samočisticí efekt. Vlna odpuzuje prach a další nečistoty, vlhkost a podobně. Pro zachování těchto vlastností je důležité se o vlnu správně starat.

Nevystavujte ovčí vlnu dlouhodobě přímému slunečnímu záření. Nesušte vlnu na slunci.  Vlákno ovčí vlny na přímém slunci žloutne a křehne.

Vlnu pereme co nejméně, pouze ve vlažné vodě za použití pracích prostředků s lanolínem, případně přenecháme čištění specialistům pro chemické čištění – čistírně (obzvlášť větší výrobky –deky, spací pytle a pod.).

Základní údržbou je pravidelné protřepávání,vyklepávání případně promnutí. Dobré je občas výrobek vyvětrat na čerstvém vzduchu, nejlépe vlhkém  (mlha, NE déšť). Ideálně rozvěsit výrobky z ovčí vlny za mlhy na zahradě nebo na balkóně – vlna s lanolínem ve vlhkém prostředí „pracuje“ – v závislosti na vlhkosti se smršťuje nebo natahuje a tím vytlačuje případné nečistoty na povrch a zároveň si obnovuje svoji vlastní pružnost a elasticitu (regeneruje).

Vlnu můžeme občas přesát vysavačem.

Skvrny čistíme měkkým kartáčkem a pracím přípravkem s lanolínem.

 

RUČNÍ PRANÍ

1.    Do vhodné nádoby napusťte vlažnou vodu (max. 25 o C) přidejte prací prostředek s obsahem lanolínu dle návodu na pracím prostředku.

2.    Výrobky z ovčí vlny vložte do vody a zlehka properte. Případné větší znečištění odstraňte zlehka měkkým kartáčkem.

3.    Propláchněte vlažnou vodou (max. 25 o C).

4.    Vlněné výrobky nechejte ve vaně odkapat, případně jemně vymačkejte, neždímejte v pračce ani ždímačce. Sušte rozložené na vrchní části sušáku, zabráníte tím nežádoucímu prověšení výrobku.

5.    Pro dosušení rozvěste výrobky nejlépe na zahradě nebo balkónu, nesušte na přímém slunci, nesušte na přímém zdroji tepla (radiátor, sušička a podobně), nežehlete!

6.    Než zcela uschnou, je dobré je lehce překartáčovat měkkým kartáčem (nejlépe na zvířecí srst). Kartáčkem navíc docílíte rovnoměrného načesání vlny.

7.    Při praní je důležité vyvarovat se změn teploty, to zapříčiňuje zplstnatění vlny, perte a proplachujte výrobky z ovčí vlny ve stejné teplotě vody !!!